Yazılım kiralamanın avantajları

Paket Servisi Artırmanın Yolları
28.09.2016
Kosgeb Hibesinden Yararlanarak Mobil Uygulama Yaptırmak.
13.03.2017

Çok yakın zamana kadar yazılım buzdolabı, mobilya, bulaşık makinesi gibi satın alınan ve bozulana kadar servisi, tadilatçısı çağırılmayan bir ürün gibi görüldü. Yazılımı alır bilgisayarımıza kurdurur sonra satan kişiyle hiç bir şekilde muhatap olmazdık. Ancak sürekli güncellenen işletim sistemi (windows xp , windows vista, windows 8, 10 gibi ) ve değişen çevre bileşenlerinden (yazıcı, tarayıcı, anakart, network kartı) dolayı yazılım çok da geçmeden çalışmamaya başlar yada yasal mevzuatlara uyamadığında tamamen çöpe giderdi. Ayrıca on binlerce lira verdiğimiz bu yazılımı düzeltmesi için çağırdığımız teknik servis her gelişinde servis ücreti yazar sürekli yeni güncelleme için bizden onbinlerce lira olmasa da binlerce lira vermemiz gerektiğini söylerdi.

Tüm bunlara bir çözüm için tüm dünyada artık yazılımın gelişen bulut teknolojisi ile birlikte satılmaya değil aksine kiralamaya daha uygun bir ürün olduğu kabul edilmeye başlandı. Peki nedir bu kiralama sistemi ve kullanıcısına nasıl bir avantaj sağlamaktadır ?

Aşağıda yazılım satın alma ve kiralama arasında küçük bir karşılaştırma tablosu paylaşıyoruz.

Satınalma Kiralama
İlk alım maliyeti Çok yüksektir (Ortalama bir pos programı 3-4bin tl) Sadece ilk ay ücretini ödeyerek kullanmaya başlarsınız(120tl)
Güncelleme desteği Ücretsiz güncelleme verdiğini söylesede çoğu firma sattıktan sonra ücret almadığı sürece güncelleme sağlamaz. Güncelleme yapmadığı yenilikleri uyarlamadığı durumda müşteri kaybetme riski vardır bu nedenle sistemi sürekli günceller
Sorun Çözümü Satın aldığınız bayi bir şekilde ürün satışını bıraktığında karşınızda muhatap bulamayabilirsiniz. Kiralama modeli yazılımların 7/24 Teknik destek ekibi sürekli olarak sorun çözümü konusunda destek verir.
İş bitiminde gereksiz maliyet Binlerce lira verdiğiniz yazılım ile işiniz bittiğinde satamaz devredemezsiniz yaptığınız yatırım boşa gitmiş olur. Kiralama sistemi ile yazılım ile işiniz bittiğinde yenileme yapmazsınız böylece binlerce liralık bir yatırımı boşuna yapmamış olursunuz

 

Tabloda da görüldüğü üzere yazılım satın almak günümüzde gereksiz bir yatırım haline gelmiştir, artık çoğu işimizi kolaylaştıran yazılımları satın almak yerine çok uygun fiyatlara kiralayabilmekteyiz. Paket Servisi olarak restoran ve marketlere özel internet üzerinden sipariş almayı sağlayan mobil uygulamaları ve web sitesini sağlayan bulut tabanlı yazılım çözümümüzü satmak yerine kiralamaktayız. Hem ilk tanışma maliyeti çok düşmekte hem de müşterilerimiz sistemin faydasını görmediği anda iptal edebilmektedirler. Diğer bir deyişle restoranlar sadece 120 tl (yüz yirmi türk lirası) bir maliyet ile iPhone Uygulaması, Android Uygulaması ve Sipariş özellikli İnternet sitesine sahip olabilmekteler.